4ff854b328ba0d464600004b_amir-villa-nextoffice-alireza-taghaboni_28

نورپردازی نمای ساختمان به سبک طراحان حرفه ای

بسیاری از ساختمان ها هستند که در شب تبدیل به موجوداتی مهجور و کم نقش می شوند؛ ساختمان هایی که در شب حرفی برای گفتن ندارند، درصورتی که شب ها نیز جزیی از ساعات شبانه روز هستند و ساختمان ها همان اندازه که در روز جلوه گر و زیبا هستند، باید در شب هم همین طور باشند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم که یکی از مطالب امروزمان را اختصاص دهیم به نورپردازی نمای ساختمان ها و تعدادی از پروژه های برجسته ایرانی را از لحاظ نورپردازی نمای خارجی آن ها بررسی کنیم.

قبل از آن که به سراغ بررسی پروژه های برجسته ایرانی که توسط معماران برجسته انجام شده است برویم، بهتر است کمی راجع به اصول نورپردازی ساختمان ها بدانیم. نکته مهم در نورپردازی ساختمان ها این است که این مورد نباید ساختمان را تبدیل به منبعی برای تولید آلودگی نوری کند، شدت نورها و زیاد و کم بودن منبع های نوری باید با توجه به مساحت ساختمان صورت بگیرد. لزومی ندارد که حتما تمام عناصر ساختمان را نورپردازی کنید، نورپردازی ها باید به صورت هوشمندانه ای اجرا شوند، چرا که شهر های بزرگ به اندازه کافی با مساله آلودگی نوری مواجه هستند.

بی شک ورودی ساختمان مهم ترین قسمت در طراحی نمای خارجی آن است و همه ما هم به خوبی از اهمیت دعوت کنندگی و خوانایی این قسمت آگاه هستیم. در طی روز به واسطه نور طبیعی این قسمت خود به خود به چشم می آید اما در شب اگر این فضا فاقد نورپردازی باشد، می تواند منجر به سردرگمی افراد برای ورود به ساختمان شود. نورپردازی ورودی باید به صورتی باشد که همان زیبایی روز ورودی را به نمایش بگذارد. همان قدر که نورپردازی ها به زیبایی ساختمان کمک می کنند، به همان اندازه هم می توانند تاثیر کاملا معکوسی داشته باشند اگر در مورد اجرای آن ها فکر نشود.

در طراحی نمای خارجی برخی از ساختمان ها یک المان شاخص وجود دارد، که تنها نورپردازی همان المان می تواند کارساز باشد. این اتفاق دقیقا در پروژه ی عباس آباد که توسط گروه معماری مدام طراحی و اجرا شده است به چشم می خورد. این ساختمان دارای یک المان عمودی شیشه ای است که اگر دقت کنید در کل نما فقط این المان دارای نور پردازی است که باعث شاخص شدن نمای این ساختمان شده است. البته باید این نکته را هم یادآور شوم که بام و حیاط این مجموعه هم دارای نورپردازی هستند اما به هیچ عنوان این فضاها جزو نمای ساختمان محسوب نمی شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *